POTPORA-SKRAĆIVANJE RADNOG VREMENA U 2021. GODINI

Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zapošljavanje na sjednici održanoj 8. siječnja 2021. godine donijelo je odluku o potpori za očuvanje radnih mjesta – skraćivanje radnog vremena/ čekanje na posao za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca. 2021. godine.

Cilj je mjere očuvanje radnih mjesta kod poslodavaca koji zapošljavaju 10 i više radnika i kojima je zbog privremenog poremećaja u proizvodnoposlovnom procesu došlo do pada ukupnog broja fonda radnih sati. Navedeno znači da je potpora namijenjena onim poslodavcima kod kojih je zbog pada narudžbi, zastoja u nabavi i slično u određenom mjesecu došlo do viška radnih sati.

Potporu mogu ostvariti svi poslodavci koji za mjesec za koji će tražiti potporu očekuju pad ukupnoga mjesečnog fonda radnih sati svih radnika zaposlenih kod poslodavca na puno radno vrijeme u mjesecu od minimalno 10 %. Ako je radni proces definiran po poslovnim jedinicama, može se priznati pad ukupnoga mjesečnog fonda radnih sati i u određenoj poslovnoj jedinici, s tim da se mjera može ostvariti samo za radnike koji rade u toj poslovnoj jedinci. U navedenom slučaju minimalan pad po određenoj poslovnoj jedinci mora biti najmanje 20 %.

Navedeni pad ukupnog fonda sati ne mora nužno imati uzročno-posljedičnu vezu epidemije COVID-19 na poslovanje (kao što je bilo u 2020. godini), nego pad ukupnoga mjesečnog fonda radnih sati mora biti povezan s određenim privremenim poremećajima u proizvodno-poslovnom procesu. Uz uvjet pada prometa koji je posljedica privremenim poremećajima u proizvodno-poslovnom procesu, poslodavci koji zapošljavaju od 10 do 50 radnika mogu ostvariti potporu ako je zahtjev za potporom podnesen za najmanje 20 % radnika, a oni poslodavci koji zapošljavaju 51 i više radnika, ako je zahtjev za potporom podnesen za najmanje 10 % radnika.

Navedena uzročno-posljedična veza između pada ukupnog fonda sati i privremenog poremećaja u proizvodno-poslovnom procesu dokazuje se ostvarenim padom prometa / primitaka u mjesecu za koji se traži potpora od najmanje 20 % u odnosu na isti mjesec 2019. godine i jednim od sljedećih razloga:

  • pad narudžbi putem raskida ili izmjene ugovora s kupcem/kupcima, pisanim očitovanjem kupaca o padu narudžbi za mjesec za koji se traži potpora
  • privremena nemogućnost ugovaranja novih poslova
  • privremena nemogućnost isporuke gotovih proizvoda ili ugovorenih i plaćenih sirovina, repromaterijala, strojeva, alata
  • nemogućnost novih narudžbi sirovina, repromaterijala, alata i strojeva nužnih za rad.

Pad prometa / primitaka dokazuje se putem predanih obrazaca PDV Poreznoj upravi.

Poduzetnici koji nisu u sustavu PDV-a dokazuju pad prihoda / primitaka na temelju tablice pada prihoda / primitaka.

Iznimno od navedenoga, poslodavci koji djeluju u sektoru prerađivačke industrije (grupa C prema NKD-u) mogu ostvariti potporu i ako je pad prometa u promatranom razdoblju manji od 20 %, ali moraju dokazati uzročno-posljedičnu vezu između pada fonda radnih sati i navedenih razloga zbog kojih je došlo od poremećaja u poslovanju.

Potpora ne uključuje vlasnike, suvlasnike, osnivače, članove uprave, direktore, prokuriste i sl. Nadalje, potporu ne mogu ostvariti radnici kojima teče otkazni rok. Udruge i ustanove koje nisu u sustavu poreza na dobitak ne mogu ostvariti potporu. Potpora se ne može ostvariti ni za radnike koji rade na daljinu (koji rade na izdvojenom mjestu bez nadzora poslodavca).

Visina potpore za skraćivanje radnog vremena je povećana sa 70 % na 90 %, odnosno, potpora se dodjeljuje za privremeno uvođenje punoga radnog vremena radnika u trajanju kraćem od 10 % mjesečnog fonda sati, ali ne duljem od 90 % mjesečnog fonda sati, što znači najviše do 3.600,00 kuna mjesečno neto po radniku. Pojedini radnik može provesti do 90 % mjesečnog fonda sati u korištenju potpore za skraćivanje radnog vremena. Pojedini radnik ne može biti više do 70 % svoga ukupnog fonda radnih sati na mjeri.

Što se tiče tehnike isplate potpore, poslodavac je obvezan obračunati i isplatiti neto-iznos i doprinose iz i na osnovicu, a prema odobrenoj potpori HZZ će izvršiti povrat (refundaciju) ukupnog trošak iz i na osnovicu na temelju podatka Porezne uprave iz Obrasca JOPPD.

Poslodavac je obvezan isplatiti radniku ugovorenu ili propisanu plaću kao da je radio puno radno vrijeme, a naknadno će od Zavoda dobiti potporu po radniku proporcionalno skraćenju radnog vremena. U slučaju neisplate plaće i/ili neuplate javnih davanja prema plaći, poslodavac neće niti moći ostvariti potporu. Poslodavac ne smije otkazati ugovor o radu radniku za kojeg koristi potporu, najmanje 30 dana od dana prestanka korištenja potpore.

Poslodavac će biti u obvezi vratiti potporu ako od trenutka dobivanja potpore do 31. prosinca 2022. godine postupi na jedan od sljedećih načina:

  • isplati dividendu ili udjel u dobitku ili druge istovjetne primitke koji se smatraju raspodjelom dobitka bilo kojega poreznog razdoblja
  • ako vlastite dionice odnosno vlastite poslovne udjele dodijeli članovima uprave i/ili izvršnim direktorima i/ili prokuristima i/ili drugim osobama koje su po zakonu ovlaštene zastupati društvo (dalje: uprava)
  • dodijeli pravo upravi na opcijsku kupnju dionica ili bilo koje drugo pravo koje se temelji na vrijednosti vlastitih dionica
  • isplati upravi bilo koju svotu kao što su: bonus za postignute rezultate, nagrada za radne rezultate iznad neoporezive svote propisane propisima kojima se uređuje oporezivanje dohotka i ostale slične primitke koji se oporezuju kao dohodak od nesamostalnog rada ili drugi dohodak, u skladu s propisima kojima se uređuje oporezivanje dohotka.

Zahtjev i prateća dokumentacije predaju se isključivo elektroničkim putem. Podatci o korištenju potpore za očuvanje radnih mjesta / skraćivanje radnog vremena obvezno se iskazuju pojedinačno po radniku tako da se na stranici B Obrasca JOPPD.

 

Kontakt/Lokacija