Najnoviji propisi
- NN 84/24 objavljena je Odluka o dopuni Odluke o objavljivanju Hrvatskih standarda financijskog izvještavanja – stupa na snagu 01.01.2025.
- NN 81/24 objavljen je Pravilnik o razvrstavanju poslovnih subjekata prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti 2025. – NKD 2025. – stupa na snagu 1. siječnja 2025. godine.
- NN 80/24 objavljena je Odluka o dopuštenoj visini kala, rastepa, kvara i loma u ugostiteljstvu – stupa na snagu 13. srpnja 2024. godine.
- NN 79/24 objavljen je Pravilnik o Europskoj kartici zdravstvenog osiguranja – stupa na snagu 11. srpnja 2024.
- NN 77/24 objavljen je Statut Hrvatske revizorske komore – stupa na snagu 6. srpnja 2024. godine.
- NN 64/24 objavljena je Odluka o proširenju primjene Kolektivnog ugovora o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora za graditeljstvo (od 25. rujna 2015. godine) – sedme izmjene i dopune – stupa na snagu 01. lipnja 2024.
- NN 55/24 objavljen je Novi Pravilnik o vođenju evidencije o radnicima – stupa na snagu 1. listopada 2024.
Zatezne kamate od 01.07.-31.12.2024.
U NN 77/24 od 28.6.2024. objavljena je kamatna stopa za izračun zateznih i ugovornih kamata u razdoblju 1.7.2024. – 31.12.2024. godine, te iznosi 4,25% godišnje.
Zatezna kamata – kazna za neplaćanje
➢ Stopa od 12,25% primjenjuje se na:
- na poslovne transakcije između poduzetnika odnosno između poduzetnika i osobe javnog prava kao dužnika novčane obveze
- na odnose iz trgovačkih ugovora i ugovora između trgovca i osobe javnog prava
➢ Stopa od 7,25% primjenjuje se na:
- Ostale odnose prema ZOO
Ugovorene kamate od 01.07.-31.12.2024.
Ugovorena kamata –cijena kapitala
- najviša ugovorna kamatna stopa u odnosima između osoba od kojih barem jedna nije trgovac iznosi 10,875 %
- najviša ugovorna kamatna stopa između trgovaca, odnosno trgovca i osobe javnog prava iznosi 21,4375%
- maksimalna EKS za potrošačke kredite iznosi 9,25%
- maksimalna EKS za stambene kredite iznosi 7,25%
REGRES
Regres je materijalno pravo radnika koje se definira odlukom poslodavca, ugovorom o radu, pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom.
Pravo na regres nije zakonski propisano, te ako nije definirano ugovorom ili pravilnikom, poslodavac nema obvezu isplate.
Radnik u radnom odnosu ima pravo na isplatu regresa ako je definirano ugovorom, odlukom ili pravilnikom.
Neoporezivi iznos regres se može isplatiti do 700€ gotovinski, na transakcijski račun ili u naravi. Do navedenog iznosa regres je izuzet od ovrhe te se isplaćuje na zaštićeni račun.
Isplata regresa mora biti temeljena na vjerodostojnoj ispravi temeljem odluke ili rješenja.
Isplata regresa prijavljuje se u Poreznu upravu putem JOPPD obrasca na dan isplate ili slijedeći radni dan.
Za radnike koji rade kod više poslodavaca potrebno je prije isplate napraviti provjeru na e-poreznoj kroz Uvid u neoporezive primitke JOPPD kako bi se utvrdio neoporezivi iznos isplate.
Radnici koji su na bolovanju, porodiljnom ili rodiljinom dopustu nemaju pravo na isplatu regresa jer ne koriste godišnji odmor.
CRO CARD
Hrvatska turistička kartica
Radniku u radnom odnosu može se isplati do 400 € godišnje naknadu na CRO CARD.
CRO CARD kanticom moguće je plaćanje na teritoriju Republike Hrvatske usluge hrane i pića u ugostiteljskim objektima, usluge smještaja u objektima koji pružaju smještaj, usluge chartera i ostale usluge turističkih agencija.
CRO CARD predstavlja oblik elektronskog vaučera s funkcionalnostima
debitne platne kartice.
CRO CARD izdaje Ministarstvo turizma u suradnji s poslovnim bankama.
CRO CARD nije namijenjen za podizanje gotovine.
CRO CARD izdaje se na ime radnika (kartica nije prenosiva na drugu osobu), rok joj je 4 godine, te se može koristiti cijelu godinu u objektima koji primaju elektronsko plaćanje.
Uplaćena sredstva na CRO CARD nisu izuzeta od ovrhe.
Više o CRO CARD na link:
https://www.hrvatskaturistickakartica.hr/o-kartici/pruzatelji-usluga
HRVATSKI STANDARDFINANCIJSKOG IZVJEŠTAVANJA 18 –
Vremenska ograničenost poslovanja
Cilj HSFI 18 – Vremenska ograničenost poslovanja je propisati posebna računovodstvena pravila koja se primjenjuju u utvrđivanju primjerenosti korištenja pretpostavke o vremenski neograničenom poslovanju i računovodstvena pravila koja se primjenjuju kad zbog činjeničnih i/ili pravnih okolnosti nije primjereno koristiti pretpostavku o neograničenosti vremena poslovanja čija primjena se zahtijeva Hrvatskim standardima financijskog izvještavanja i Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja.
Poduzetnik je dužan primjenjivati ovaj Standard za izvještajna razdoblja započeta na 1. siječnja 2025. godine ili nakon toga datuma.
Stečajni postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Standarda, dovršit će se primjenom računovodstvenih standarda koje je poduzetnik primjenjivao do stupanja na snagu ovog Standarda.
Ovaj Standard stupa na snagu 1. siječnja 2025.
Od 1.6.2024. proširena primjena 7. izmjene i dopune kolektivnog ugovora za graditeljstvo
Kolektivni Ugovor o izmjenama i dopunama kolektivnog Ugovora o graditeljstvu donesen je 20.02.2024. Ministar nadležan za rad donio je Odluku kojom se 7. izmjene i dopune Kolektivnog ugovora za graditeljstvo proširuju na sve poslodavce i radnike u Republici Hrvatskoj u djelatnosti građevinarstva, područje F Nacionalne klasifikacije djelatnosti 2007. – NKD 2007. (NN 64/2024).
Svi poslodavci u građevini trebaju od 01.06.2024. primijeniti veće minimalne plaće za sve kategorije građevinskih radnika.
Najava poreznog rasterećenja za 2025. godinu
U sklopu nastavka poreznog rasterećenja Potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac najavljuju da je na razmatranju:
- povećanje osnovnog osobnog odbitka na 600 eura
- podizanje praga za ulazak u sustav PDV-a na 50.000 eura
- porezna oslobođenja za povratnike.
Bez navođenja konkretnih detalja, Primorac je najavio da bi od 1. siječnja 2025. trebalo doći i do povećanja iznosa neoporezivih primitaka koje poslodavci mogu isplatiti radnicima.
Među mjerama koje se razmatraju je i ukidanje uzajamnosti kod povrata PDV-a poduzetnicima iz trećih zemalja, kao i propisivanje odredbi o neutralnosti PDV-a utvrđenog u predmetima poreznog nadzora.
Bez konkretnih prijedloga razmatra se mjera za poticanje povratka hrvatskih državljana iz inozemstva.
Na području PDV-a najavljen je projekt Fiskalizacija 2.0, koji će kroz digitalizaciju promijeniti postojeći način izvještavanja, što znači da će se izdavanje elektroničkih računa proširiti i na ‘B2B‘ segment.
Fiskalizacija 2.0
Porezna uprava RH je pokrenula projekt „Fiskalizacija 2.0“
Drugom fazom fiskalizacije proširit će se obveza evidentiranja računa kroz sustav Porezne uprave na račune koji se izdaju u gospodarstvu (B2B), odnosno na bezgotovinsko poslovanje. Preduvjet za uspješno proširenje fiskalizacije u B2B segment je uvođenje obvezne razmjene eRačuna.
U projektu Fiskalizacija 2.0. planira se:
- uspostava prijave bezgotovinskih računa koji se izdaju prema tijelima državne uprave – fiskalizacija računa u B2G segmentu;
- implementacija sustava bezgotovinskog plaćanja putem elektroničkog računa (eRačuna) u segmentu B2B, s integriranom e-arhivom te aktivnim, jedinstvenim i naprednim online knjigovodstvom u sustavu PDV-a;
- uspostava besplatne aplikacije za izdavanje eRačuna, koja će biti omogućena malim poreznim obveznicima, kojima bi troškovi uvođenja bili nerazmjerni koristima koje bi dobili iz takvog načina poslovanja
- Projekt Fiskalizacija 2.0 uključivat će fiskalizaciju i poslanih i primljenih računa, što znači da će kupac morati potvrditi preuzimanje e-računa
- Projekt Fiskalizacija 2.0 prema planu aktivnosti završava u prosincu 2024.